След терористичните актове от 11 септември 2001 г. в САЩ, 11 март 2004 г. в Мадрид и 7 юли 2005 г. в Лондон, се взеха редица мерки за създадаване на условия подобни трагедии да не се случват повече.
В широката функционална палитра, явяваща се основа за развитие и укрепване на вътрешната сигурност, с най-голяма относителна тежест поради значимостта на загубите при евентуална успешна терористична атака се отличават направленията: сигурност на границите; превенция на заплахи срещу морското пространство и защита на критичната инфраструктура.
В рамките на динамично развиващата се среда Република България се превръща в ключов фактор за изграждане и поддържане в национален, регионален и международен план на стратегически енергийни и транспортни обекти, което в значителна степен увеличава рисковете от терористични действия. Това налага предприемането на синхронизирани мерки за превенция на терористичните заплахи, в чиято основа трябва да залегнат научно обосновани, непрекъснати, практико-приложни, гъвкави и адаптивни действия от страна на националните органи и организации, работещи по проблемите, свързани с превенцията на терористичните заплахи.
Всичко това, както и необходимостта от национална автономност в анти-терористичната дейност, стана основа за изграждане на Център за разработване на високотехнологични продукти и системи за осигуряване на сигурност и защита на критични инфраструктурни обекти. Така през 2008 г. беше създаден Център за върхови постижения „Анти-терористични интелигентни системи“.